Jak docieplić stary budynek?
Wraz z każdym rokiem w wielu dziedzinach życia technologia posuwa się do przodu. Rozwiązania, które były stosowane niegdyś, wymagają więc modernizacji. Jest tak również w przypadku termoizolacji budynków. Stare obiekty były ocieplane metodami, które dziś są anachroniczne i ogrzewają domy znacznie gorzej w porównaniu do nowoczesnych technologii. Dlatego też stare budynki wymagają niejednokrotnie docieplania, aby spełniać współczesne standardy.
Docieplanie starej warstwy czy ocieplanie na nowo?
Zanim rozpocznie się prace związane z docieplaniem starego budynku, najpierw trzeba ocenić stan elewacji. Robi się to w tym celu, aby dokładnie rozpoznać, jaka metoda termoizolacji będzie najlepsza. Jeśli chodzi o materiały używane współcześnie do tego rodzaju prac, główną rolę odgrywa styropian oraz wełna mineralna. Natomiast w zależności od stanu stosowanego dotychczas ocieplenia można zdecydować się albo na nałożenie nowego ocieplenia na starym, albo na zerwanie starej warstwy i zastąpienie jej nową. W ocenieniu stanu termoizolacji pomaga kontrola ścian budynku. Jeżeli występują w nich nierówności lub pęknięcia, znaczy to, że stara warstwa ocieplenia może być w nienajlepszym stanie.
Po dokonaniu oceny stanu elewacji należy wymyć ściany budynku. Robi się to za pomocą specjalnych preparatów oraz myjek wysokociśnieniowych. Dopiero kiedy elewacja jest pozbawiona zanieczyszczeń, można przystąpić do prac związanych z docieplaniem. Nałożenie całkowicie nowej warstwy będzie oczywiście konieczne, jeżeli stara znajduje się w złym stanie. Natomiast jeśli stosowana dotychczas termoizolacja nadaje się jeszcze do użytku, nową warstwę można ułożyć na niej. Da się to zrobić na różne sposoby. Jedna z metod polega na wykorzystaniu zapraw klejowych, a inna na posłużeniu się systemem kołków i kleju. A jak przebiega ocieplanie budynku na nowo? Ważną częścią tego procesu jest zupełne oczyszczenie ściany ze starej warstwy termoizolacyjnej. Pozostawienie resztek poprzedniego ocieplenia może bowiem negatywnie wpływać na skuteczność nowego.