Sztuka układania płytek. Jak dobrze wykończyć łazienkę?
Zanim rozpoczniemy prace związane z układaniem płytek ceramicznych na ścianach i podłogach naszych łazienek, musimy dobrze przemyśleć tę kwestię i dobrze wszystko rozplanować. Przede wszystkim powinniśmy znać dokładne wymiary naszej łazienki podawane oczywiście w metrach kwadratowych. Pozwoli nam to w dokładny sposób określić ilość potrzebnego materiału w postaci kleju, fugi oraz oczywiście płytek. W kontekście układania płytek w łazience warto również zadbać o odpowiednie uszczelnienie całej powierzchni, aby uniknąć sytuacji, w której nagle na naszych ścianach zacznie pojawiać się pleśń. Można to zrobić przy pomocy specjalistycznej płynnej folii. Nie zapominajmy również o wyrównaniu i zagruntowaniu ścian, aby kafelki dobrze się na niej trzymały.
Ułożenie płytek i odpowiednie wykończenie
Proces układania płytek powinniśmy rozpocząć od przygotowania mieszanki klejowej, która musi być dostosowana do danego podłoża. Dokładne proporcje wody oraz kleju, jakie powinniśmy zastosować, znajdziemy oczywiście na opakowaniu produktu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby całe ułożenie płytek zarówno podłogowych, jak i ściennych było bardzo precyzyjne. W związku z tym powinniśmy zmierzyć wszystko poziomicą. Warto również zadbać o dołożenie do ściany listwy przytrzymującej w momencie układania pierwszej linii płytek, co skutecznie zapobiegnie ich osuwaniu się. Trzeba też pamiętać o tym, że w momencie, gdy nasze ściany są nierówne, to w niektórych miejscach należy nałożyć nieco grubszą warstwę kleju, by wyrównać całą konstrukcję.
Niezależnie od tego, czy układamy płytki podłogowe czy ścienne, warto również zadbać o odpowiednie narzędzia takie jak mieszadło, paca do kleju czy chociażby maszyna do cięcia płytek. Cięcie płytek jest procesem bardzo ważnym, ponieważ każdy element musi zostać docięty w bardzo precyzyjny sposób tak, by nie powstawały żadne niepożądane nierówności. Układając płytki, nie możemy zapominać również o pewnych odstępach, które obowiązkowo muszą się pomiędzy nimi znaleźć. Możemy je zrobić przy pomocy tak zwanych krzyżaków, które wkładamy pomiędzy dwie, będące obok siebie płytki zarówno po bokach, jak i od dołu czy góry. Ostatnim etapem jest oczywiście fugowanie tych rowków, które również powinniśmy wykonać precyzyjnie i przy użyciu odpowiedniego materiału (najlepiej o właściwościach antygrzybicznych).